Najlepsza pora na dziecko

Decyzja o rodzicielstwie nie należy do łatwych. Kryzys na rynku pracy i niepewna sytuacja materialna najczęściej każą nam odkładać starania o potomka na później. I tu pojawia się pytanie, kiedy powinno być to później?

Współczesne kobiety najpierw stawiają na naukę, karierę, a dopiero później myślą o zakładaniu rodziny. Czasami, gdy zwlekamy z tym zbyt długo, zegar biologiczny zaczyna tykać zbyt głośno i czas nam się kończy. Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach problemem, jeśli dbamy o siebie w ciąży i jesteśmy pod stałą opieką lekarza. Pojawia się tylko pytanie, czy kobieta, która urodzi w wieku 40 lat będzie miała jeszcze energię, by zająć się maluszkiem.

Z medycznego punktu widzenia najlepsza pora na dziecko to 25 lat. To właśnie wtedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciąże. Jednak spora część pań w tym czasie kończy studia i zaczyna szukać pracy. Myśl o zakładaniu rodziny odchodzi więc na dalszy plan.

Sporo osób uważa również, że dziecko powinno pojawić się dopiero wtedy, gdy mamy już własne mieszkanie, wystarczająco wysokie dochody, a przerwa zawodowa nie zaszkodzi w dalszym rozwijaniu kariery. Sytuacji nie poprawia również fakt, że na późne macierzyństwo coraz częściej decydują się gwiazdy, które przez lata realizowały się w swoim zawodzie, a dopiero teraz widzą potrzebę posiadania dzieci.

Jednak zdaniem psychologów w takiej postawie nie ma niczego złego. Każdy z nas powinien bowiem sam ocenić, kiedy założyć rodzinę. Najlepsza pora na dziecko to taka, gdy kobieta jest zdecydowana, że chce w pełni poświęcić się wychowywaniu dziecka. Czasami los decyduje za nas i ciąża jest dziełem przypadku. Jednak nawet wtedy większość mam cieszy się z narodzin dziecka nawet pomimo to, że wcale tego nie planowały.

Jeśli jednak kobieta świadomie planuje macierzyństwo, powinna sięgnąć po kalendarz dni płodnych, narzędzie szczególnie pomocne w czasie starań o potomka. Przy jego pomocy bardzo łatwo określić terminy , w których szanse na zajście w ciąże są największe.

Jeśli po roku od rozpoczęcia starań o dziecko na teście ciążowym nadal będzie brakować dwóch kresek, warto zasięgnąć porady lekarza. Być może to niepłodność, która w naszych czasach pojawia się bardzo często, zwłaszcza u kobiet, które długo odkładały myśl o macierzyństwie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *